Admin

Core Teams

Grade 8 Core Teams

VT - Hokies
*Ms. Miller: Adv. & Core English
*Ms. Sutherland: Earth & Physical Science
*Ms. Cooksey: Civics
*Ms. Buck: Math 8 & Geometry 

UVA - Calvaliers
*Ms. Addesso: Adv. & Core English
*Mr. Thornton: Earth & Physical Science
*Ms. Dixon: Civics 
*Ms. Newell: Algebra I & Math 8 

ECU - Pirates
*Ms. Pernites: Adv. & Core English
*Ms. Lewis: Earth & Physical Science 
*Mr. Crossman: Civics 
*Ms. Paxton: Algebra I & Math 8 

Grade 7 Core Teams

Hampton U - Pirates
*Ms. Pacheco: Adv. & Core English 
*Ms. Sabol: Adv. & Core Life Science 
*Ms. Sauvageau: History 
*Ms. Hitzemann: Adv. Math  

U of T - Volunteers
*Ms. Ahrenberg: Adv. & Core English 
*Ms. Quick: Adv. & Core Life Science 
*Ms. Gency: History 
*Ms. Doering: Adv. Math 7

KU - Wildcats
*Ms. Todorovic: Adv. & Core English 
*Ms. Neydon: Adv. & Core Life Science 
*Ms. Simon: History 
*Ms. Gavin: Algebra I & Math 7
*Mr. Brenton: English & History
*Ms. Meier: Core Science & Adv. Math

Grade 6 Core Teams

Christopher Newport - Captains
*Ms. Mullan: Adv. & Core English 
*Ms. Gleaton: Adv. & Core Science 
*Ms. Farmer: History 
*Ms. Leigh: Pre-Algebra & Adv. Math 6 

JMU - Dukes
*Ms. Loehn: Adv. English & Core English
*Ms. Tenerowicz: Adv. & Core Science 
*Ms. Fleischer: History 
*Ms.Norell: Pre-Algebra & Adv. Math 6 


ODU - Monarchs
*Ms. Wightman: Adv. & Core English 
*Mr. Leland: Adv.  & Core Science 
*Ms. Cantone: History 
*Ms Petrie: Pre-Algebra & Adv. Math 6 

Electives

Art Education
*Ms. Mazur 

AVID
*Ms. Willey 

Band
*Mr. Barnard

Computer Exploratory/ Solutions/ Keyboarding
*Ms. Slaughter -  Keyboarding, Computer Solutions I & II
*Ms. Warren - Computer Solutions II

Chorus
*Ms. Giordano - Chorus 6, 7, & 8

English as a Second Language
*Ms. Pompey -- Library

French
*Ms. Ickert  
 
Orchestra
*Ms. Parker 

Physical Education
*Ms. Adcock 
*Mr. Schmitt 
*Mr. Spears 
*Ms. Staylor - PE Coordinator 
*Mr. Tabora

READ 180
*Ms. Ball 
*Ms. Bowser

SECEP
*Ms. Miller
*Ms. Pavlick

Spanish
*Ms. Alverez-Morillo
*Ms. Stevener  

Special Education- Functional Curriculum Classroom (ID Program)
*Ms. Gillespie  

Special Education- Self Contained & Inclusion
*Ms. Bowser
*Ms. Boyd
*Ms. Downham
*Ms. Etter
*Ms. Fay
*Ms. Gusman
*Ms. Lewis
*Ms. Veliz

Speech
*Ms. Traynham -- Speech Room

Technology Education
*Ms. Warren --  youtube=TechEdShark

 Teen Living & Career Skills
*Ms. Hess -- Teen Living
*Mr. Barnard -- Financial Skills